6 روش رفع گرفتگی لوله بالکن

گرفتگی لوله بالکن ، باز کردن گرفتگی لوله بالکن
راهنمای آموزش و فهرست مطالب

گرفتگی لوله بالکن باعث میشه رطوبت و آب اضافی از فضای موجود خارج نشه و مشکلاتی رو از قیبل نشتی به وجود بیاره. گرفتگی چاه بالکن یا تراس شاید در ظاهر چیز خاصی نباشه اما اگه برای باز کردنش دیر اقدام کنید به یه مسئله جدی تبدیل میشه.

اگه موقع شستن بالکن و یا آب دادن به گلدان ها میبینید که آب از لوله کفشور بالکن خارج نمیشه یا دیر تخلیه میشه، نشون دهنده اینه که لوله بالکن گرفتگی داره و بهتره هر چه زودتر برای رفعش اقدام کنید.

قبل از تماس با لوله بازکنی حرفه ای میتونید از 6 روشی که در ادامه آموزش دادیم برای باز کردن لوله مسدود شده بالکن استفاده کنید.

آنچه شما نیاز دارید

مواد ابزار و تجهیزات
جوش شیرین فنر دستی
سرکه آویز لباس فلزی
سود سوزآور چنگک
اسید لوله بازکن

6 روش آسان برای باز کردن گرفتگی لوله بالکن و تراس

باز کردن گرفتگی لوله بالکن و تراس

برای هر گرفتگی لوله فاضلاب اگه ترفندها و نکات صحیح رو بدونید، میتونید در اکثر مواقع مشکل رو رفع کنید. اینجا ما ساده ترین راه ها رو برای باز کردن گرفتگی لوله بالکن و تراس آموزش دادیم تا به شما کمک کنیم با کمترین هزینه مشکلتون رو خودتون برطرف کنید.

روش برگزیده از میان راه حل های دیگر

چطور گرفتگی لوله بالکن رو باز کنیم؟

برای باز کردن گرفتگی لوله بالکن یا تراس کافیه یه فنر 5 متری تهیه کنید و سر فنر رو داخل لوله بالکن ببرید. فنر رو بصورت چرخشی به جلو هل بدید تا زمانی که به محل گرفتگی برخورد کنه. حالا با کمی فشار و ضربه سعی کنید گرفتگی رو از جاش حرکت بدید و شل کنید. در آخر مقداری پودر لباسشویی و آب داغ رو تو لوله بریزید و اجازه بدید 30 دقیقه بمونه. حالا با ریختن آب داغ تو لوله همه چیز رو بشویید.

1. فنر لوله بازکنی دستی

فنر زنی لوله فاضلاب با فنر دستی اصلا کار سختی نیست، فقط کافیه برای انجامش یه فنر 5 متری از ابزار فروشی تهیه کنید. با فنر به راحتی میتونید اغلب گرفتگی ها رو باز کنید.

برای اینکار فنر رو بصورت کامل باز کنید و سر فنر رو وارد لوله کنید. بصورت چرخشی به جلو هل بدید تا جایی که حس کنید فنر جلوتر نمیره و به یه چیزی بخورد میکنه. تو این حالت باید یکم فشار بیارید، مثلا فنر رو کمی به عقب بکشید و با فشار به جلو هل بدید تا گرفتگی از جاش حرکت کنه. هر موقع احساس کردید فنر جلوتر میره و گرفتگی رفع شده، میتونید فنر رو بصورت چرخشی بیرون بکشید.

مقداری آب و پودر لباسشویی تو لوله بریزید و اجازه بدید 30 دقیقه بگذره. در آخر یه سطل آب داغ تو لوله بریزید تا همه چیز شسته بشه.

نکته: تاکید ما برای وارد کردن و خارج کردن فنر بصورت چرخشی برای اینه که فنر تو لوله گیر نکنه.

2. از چنگک فاضلابی کمک بگیرید

چنگک یه ابزار بسیار کاربردی برای تمیز کردن لوله فاضلاب و شترگلو است. اگه این ابزار رو ندارید میتونید برای تهیه چنگک مخصوص فاضلاب به ابزار فروشی مراجعه کنید. پس از خرید چنگک کافیه اون رو داخل لوله ببرید و هر چیزی که توی لوله هست رو بگیرید و بیرون بکشید.

عملکرد چنگک ها معمولا به این صورت هستش که یه دسته ابتدای قسمت دسته چنگک تعبیه شده که با انگشت میشه به سمت بالا کشید و چنگک جمع رو جمع کرد، وقتی اون رو رها کنید دوباره باز میشه. به این ترتیب شما میتونید هر مواد اضافی که تو لوله هست رو خارج کنید و پس از تمیز شدن لوله، با ریختن یک سطل آب داغ همه چیز رو بشویید.

3. استفاده از آویز لباس برای تمیز کردن لوله

این روش برای کسانی است که فنر چاه بازکنی یا چنگک ندارند. شاید باز کردن گرفتگی لوله بالکن با آویز لباس کمی عجیب و غیر متعارف به نظر برسه اما باید بدونید این روش یه راه حل فوق العاده آسان و فوری برای صرفه جویی در هزینه است. اگه یه آویز لباس فلزی قدیمی تو خونه دارید وقت رو هدر ندید و طبق آموزش عمل کنید.

آویز رو کاملا صاف کنید تا تبدیل به سیم بلند بشه. بعد یه سر سیم رو با استفاده از انبردست خم کنید شبیه قلاب کنید. حالا کافیه سیم رو وارد لوله کنید و تمام آشغال ها و مواد اضافی که تو لوله بالکن یا تراس جمع شده بیرون بکشید. سعی کنید زانویی یا شترگلو رو با این ابزار کاملا تمیز کنید.

در آخر تو یه سطل آب داغ مقداری پودر لباسشویی بریزید و با یه چیزی هم بزنید تا کف کنه. حالا کافیه آب رو بصورت کامل تو لوله بالکن خالی کنید تا همه چیز شسته بشه.

4. سراغ سرکه و جوش شیرین بروید

وقتی صحبت از گرفتگی لوله بالکن میشه، ترکیب جوش شیرین و سرکه مثل جادو عمل میکنه. برای تهیه این محلول باید یک فنجان جوش شیرین و یک لیوان سرکه رو تو لوله تراس بریزید. اجازه بدید مخلوط شب تا صبح تو لوله بمونه و بعد از گذشت این زمان یک سطل آب داغ تو لوله بریزید تا همه چیز شسته بشه.

بسته به شدت گرفتگی شاید لازم باشه این روش رو تکرار کنید. علاوه بر این میزان ریختن جوش شیرین و سرکه هم بستگی به نوع و شدت گرفتگی داره و شاید لازم باشه مقدار مواد رو بیشتر از چیزی که گفتیم بریزید.

5. سود سوزآور را امتحان کنید

اگه دنبال محلول قوی تر هستید بهترین گزینه سود سوزآور یا کاستیک سودا هستش. برای درست کردن این محلول باید 3 فنجان سود سوزآور رو با حدودا 10 لیتر آب سرد مخلوط کنید. با یه چوب یا وسیله دیگه آب رو هم بزنید تا محلول گاز دار بشه. بعد به آرومی اون رو تو لوله بالکنی که مسدود شده بریزید. اجازه بدید 30 دقیقه تو لوله بمونه و بعد با آب داغ لوله رو بشویید.

این محلول میتونه باعث سوختگی بدن بشه، پس حتما موقع ریختن سود سوزآور تو لوله دقت کنید که از عینک محافظ و دستکش مقاوم استفاده کنید.

6. اسید لوله بازکن

به این دلیل این روش رو آخرین مرحله توضیح میدیم چون اسید ماده خورنده هستش و میتونه به لوله ها آسیب بزنه، پس بهتره در صورتی که هیچ راهی ندارید به مقدار کم ازش استفاده کنید. برای انتخاب بهترین اسید برای گرفتگی لوله فاضلاب هم میتونید مطلبی که تو سایت منتشر کردیم رو بخونید تا بدونید کدوم محلول به دردتون میخوره.

بعد از خرید اسید چاه بازکن مناسب، باید طبق دستورالعملی که روی برچسب محصول نوشته شده مقداری از اسید رو تو لوله بریزید و اجازه بدید به اندازه زمانی که توصیه شده روی محصول (ممکنه چند ساعت تا یک شبانه روز باشه) صبر کنید. بعد با ریختن آب تو لوله علاوه بر شستن مواد ته نشین شده، آزمایش کنید که لوله باز شده یا نه.

نکته: اگه گرفتگی در مرحله اول رفع نشد، فقط در صورتی که اسید رقیق تهیه کردید، میتونید یکبار دیگه این کار رو انجام بدید. اما اگه اسید قوی و غلظت بالا خرید کردید بهتره این کار رو تکرار نکنید چون ممکنه به لوله ها آسیب بزنه.

اگه با این روش ها گرفتگی لوله بالکن باز نشد چه کار کنیم؟

اگه با این روش ها گرفتگی لوله بالکن باز نشد چه کار کنیم؟

زمانی هست که گرفتگی شدید هستش و نمیشه با هیچ روش خانگی اون رو باز کنید. تو اینجور شرایط معمولا هر چقدر امتحان و تلاش میکنید یا اتفاقی نمیوفته و یا وضعیت بدتر میشه.

اگه چنین وضعیتی دارید بهتره کار رو به متخصص بازکردن گرفتگی لوله بالکن بسپارید. ما تو شرکت حالا سرویس متخصصین زیادی داریم که روزانه چندین مورد سرویس لوله بازکنی انجام میدن و تو این کار تجربه و تخصص فوق العاده ای دارن. این نیروها به وسیله دستگاه های حرفه ای اقدام به رفع گرفتگی لوله تراس و بالکن میکنن و لوله مسدود شده رو بصورت کاملا باز شده به مشتری تحویل میدن.

اگه شما هم نیاز به نیروی فنی برای باز کردن گرفتگی بالکن دارید میتونید همین حالا با شماره پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا سریعا هر جای تهران که هستید، همکاران ما سرویسکار نزدیک شما رو به محل اعزام کنن.

با تیمی حرفه ای در تهران و دستگاه های پیشرفته در خدمت شما هستیم تا مشکلتون رو به سرعت رفع کنیم.

چه چیزی باعث گرفتگی لوله بالکن میشه؟

رایج ترین عواملی که باعث گرفتگی بالکن میشه شامل موار زیر هستش:

 • برگ درختان
 • خزه
 • شاخه ها
 • آشغال
 • اشیا
 • خاک
 • مصالح ساختمانی

اگه بر روی کفشور موجود تو بالکن یه توری مناسب نصب کنید جلوی خیلی از گرفتگی ها رو میگیره و با مشکل مواجه نمیشین.

چطور از گرفتگی مکرر لوله بالکن جلوگیری کنیم؟

 • قرار دادن کفشور با توری مناسب برای جلوگیری از جمع شدن آشغال داخل لوله ها
 • حداقل هفته ای یکبار از آب داغ برای شستشوی لوله استفاده کنید.
 • ماهی یک یا دوبار از جوش شیرین و سرکه برای تمیز شدن لوله ها استفاده کنید.
 • اگه آشغال تو لوله جمع شده بهتره بلافاصله زمانی که فهمیدید، با چنگک یا آویز لباس لوله رو تمیز کنید تا گرفتگی شدید به وجود نیاد.

برای اعزام سرویسکار در تهران همین حالا تماس بگیرید

سوالات متداول

چون لوله بالکن خارج از فضای خونه است و سقف نداره علت گرفتگی این لوله به دلیل ریختن خاک، برگ درختان، فضله پرندگان، اشیا و مصالح ساختمانی در صورت بازسازی است.
روش های مختلفی وجود داره که میتونید خودتون اقدام به باز کردن گرفتگی بالکن کنید. مثلا میتونید از فنر، آویز لباس، جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. برای آموزش های بیشتر میتونید از 6 روشی که تو همین مطلب بهتون آموزش دادیم استفاده کنید.
اگه موفق به باز کردن گرفتگی لوله بالکن نشدید، باید از متخصص کمک بگیرید. لوله بازکن های حرفه ای از دستگاه های پیشرفته برای اینکار استفاده میکنن و میتونن هر نوع گرفتگی رو از بین ببرن. شرکت حالا سرویس بهترین سرویسکاران رو برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب به محل میفرسته.
بله، 7 روز هفته 24 ساعته بدون تعطیلی آماده خدمت به شما هستیم.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *