چگونه چاه فاضلاب را لایروبی کنیم؟

چگونه چاه فاضلاب را لایروبی کنیم
راهنمای آموزش و فهرست مطالب

وقتی از عمر چاه فاضلاب زمان زیادی میگذره، بعد از خالی کردن آب و فاضلاب، ممکنه مشخص بشه منافذ خاک مسدود شده و دیواره و کف چاه جذب خوبی نداره، به همین خاطر سریع تر از گذشته پر میشه. تو این شرایط معمولا متخصصین تخلیه چاه به مشتری میگن، چاهتون باید لایروبی و کف تراشی بشه تا هم منافذش دوباره باز بشه و هم لجن ها و مواد جامد باقی مونده از چاه تخلیه بشه. شاید شما هم چنین شرایطی دارید که الان در حال خواندن این مطلب هستید.

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب یه سرویس عالی برای زمانیه که بازدهی چاه پایین میاد و خیلی سریع پر میشه. برای اینکه بتونید این مشکل رو حل کنید باید از این سرویس استفاده کنید. علاوه بر این، لایروبی چاه فاضلاب میتونه عمر چاه رو افزایش بده. اما ابتدا باید بدونید لایروبی چاه چیه و چه روش هایی داره تا بتونید شرکت مناسبی رو برای انجام این خدمات انتخاب کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه، اطلاعات کاملی در این زمینه کسب نمایید.

لایروبی چاه چیست

مختصر و مفید

لایروبی چاه چیست

لایه روبی یا لایروبی چاه به کاری گفته میشه که نیروی انسانی وارد چاه میشه و با استفاده از ابزارهای مخصوص شروع به تراشیدن دیواره و کف چاه میکنه تا دوباره به خاک برسه و نفوذ پذیری بیشتری داشته باشه. اینجوری جذب آب چاه بالا میره و دیرتر پر میشه.

چاه های فاضلاب نقش مهی تو مدیریت فاضلاب تولید شده ساختمان، ایفا می کنند. روزانه حجم قابل توجهی از فاضلاب وارد چاه میشه و به مرور زمان ته نشین میشن. وقتی سال ها از عمر چاه فاضلاب میگذره، لایه های ته نشین شده رسوب میکنند و سدی مقاوم روی خاک می سازند و در نهایت باعث کم شدن نفوذ پذیری خاک میشن. یکی از دلایلی که چاه زود پر میشه میتونه همین موضوع باشه. لایه های ته نشین شده عمر و بازدهی چاه فاضلاب رو کم میکنند و به همین خاطر باید لایروبی چاه صورت بگیره، تا چاه دوباره نفودپذیری اولیه رو به دست بیاره.

لایروبی چاه فاضلاب به عملیاتی گفته میشه که طی اون نیروی انسانی با رعایت نکات ایمنی وارد چاه میشه و با ابزارهای مخصوص شروع به تراشیدن لایه های رسوب کرده در دیواره و کف چاه میکنه. لایه های تراشیده شده، خاک و سنگ هایی که بوسیله پمپ لجن کش امکان تخلیه بوسیله ماشین رو ندارند، توسط نیروی انسانی در مخازن مخصوص به خارج از چاه منتقل و در بشکه های 110 یا 220 لیتری ریخته میشن تا در مکان مناسبی تخلیه صورت بگیره.

چه زمانی نیاز به لایروبی چاه داریم

چه زمانی نیاز به لایروبی چاه داریم

یکی از سوالات پرتکرار مشتریان اینه که چه زمانی لازمه لایروبی چاه رو انجام بدیم؟ این سوال خیلی کلیه و نمیشه بدون بررسی و بازدید توسط شخص متخصص این حوزه، نظر قطعی داد. به عنوان مثال خیلی از افراد منتظر جواب های کلیشه ای مثل هر 6 ماه یا هر سال یکبار هستن تا خیالشون راحت بشه. اما واقعا این جواب نباید شما رو قانع کنه تا برید چند تا متخصص بیارید و شروع به لایروبی چاه فاضلاب خانگی کنید.

تو خیلی از سایت ها هم نوشتن که پر شدن مکرر چاه یا استشمام بوی بد فاضلاب میتونه دلایلی باشه که نشون بده لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب نیازه و باید سریعا انجام بشه. این جواب هم توسط متخصصین و افراد باتجربه این حوزه رد میشه چون حتی یه فرد با تجربه که سال ها در زمینه لایربی چاه سابقه داره هم نمیتونه بدون دیدن وضعیت چاه و بررسی دیواره و کف اون بگه همین حالا باید لایروبی انجام بشه، این به کل اشتباهه.

پس چجوری باید بفهمیم که واقعا چه زمانی باید لایروبی چاه صورت بگیره؟

اگه جواب درست میخواهید، باید بگیم بعد از تخلیه کامل چاه، تازه مشخص میشه که خدمات لایروبی چاه نیازه یا نه! چون تا وقتی چاه خالی نباشه به دیواره و کف چاه دسترسی وجود نداره. اگه دقت کرده باشید ابتدای مطلب گفتیم لایروبی چاه توسط نیروی انسانی صورت میگیره، پس نیازه که یه فرد باتجربه بره داخل چاه و بررسی کنه که دیواره و کف چاه رسوب کرده و منافذ مسدود شده یا خیر. اگه این اتفاق افتاده باشه اونوقت باید خدمات لایروبی انجام بشه، در غیر اینصورت نیازی نیست.

مزایای لایروبی چاه

بعضی از چاه های فاضلاب عمر زیادی دارند و سال هاست چربی، پلاستیک، اشیا و خیلی چیزهای دیگه داخلشون ریخته شده و ته نشین شدن. این مواد رو نمیشه با ماشین تخلیه چاه مکش کرد، به همین خاطر برای خارج کردنشون نیازه لایه روبی چاه انجام بشه. اما این خدمات چه مزایایی داره و چرا باید ازش استفاده کنیم؟

 1. تخلیه کردن اشیا و مواد سفتی که امکان تخلیه با ماشین لجن کش وجود نداره
 2. خالی کردن 100% مواد جامد از چاه فاضلاب
 3. تراشیدن لایه های رسوب کرده دیواره و کف چاه برای افزایش نفوذ پذیری خاک
 4. افزایش جذب آب و در نهایت دیر پر شدن چاه
 5. افزایش بازدهی و کارایی چاه فاضلاب
 6. صرفه جویی در هزینه با زنده کردن دوباره چاه قدیمی بدون نیاز به حفر چاه جدید

روش های لایروبی چاه

روش های لایروبی چاه

در ایران یه روش بیشتر برای لایروبی چاه نداریم و اون هم لایروبی توسط نیروی انسانی است. در این روش نیروهای انسانی با تجربه، داخل چاه میرن و با ابزارهایی که در دست دارن (دستی و مکانیکی)، دیواره و کف چاه رو تراش میدن. تراشیدن دیواره و کف چاه باعث میشه، رسوبات و تمام لجن های سفتی که طی سال ها در چاه ته نشین شده بودن، از بین برن و چاه جون تازه ای بگیره.

پس از تراشیدن دیواره و کف، خاک، سنگ و تمام مواد جامدی که جمع شده با استفاده از مخازن مخصوص به بیرون از چاه منتقل و داخل بشکه های 110 یا 220 لیتری ریخته میشن. در آخر تمام ضایعات چاه به بیرون از شهر منتقل و در جای مخصوص خالی میشن.

بررسی اجمالی پروژه:

✅ روش انجام کار: نیروی انسانی + ابزارهای مکانیکی
✅ سطح مهارت: حرفه ای و با تجربه
⏰ زمان انجام کار: حدودا 1 روز
🛡️ مزایای لایروبی چاه: افزایش نفوذپذیری خاک و باز شدن منافذ چاه

با ته زنی چاه فاضلاب، عمر چاه را افزایش دهید

همونطور که گفتیم وقتی عمر چاه فاضلاب افزایش پیدا میکنه، مواد، اشیا، پلاستیک و چربی هایی که داخلش رفتن ته نشین شده و بعد از مدتی سفت میشن. به همین خاطر امکان تخلیه با تانکر و شلنگ رو ندارن. هر چقدر این مواد در چاه بمونن، عمر چاه رو کاهش میدن و سریعتر از قبل پر میشه.

خیلی از مردم وقتی این اتفاق برای چاهشون میوفته سریعا به فکر حفر چاه جدید میوفتن، اما این تنها راه چاره نیست، چون میشه با ته زنی چاه، عمر و اندازه اون رو افزایش داد. شاید تا به حال اسم ته زنی چاه رو نشنیده باشید و یا به گوشتون خورده باشه اما ندونید دقیقا چیه. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر توضیح بدیم.

ته زنی چاه بخشی از لایروبی هستش اما کمی تفاوت داره. همونطور که توضیح دادیم لایروبی یعنی تراشیدن رسوب برای رسیدن دوباره چاه به خاک برای اینکه منافذ دوباره باز بشن. اما عملیات ته زنی چاه بیشتر در قسمت کف و انباری انجام میشه.

در واقع ته زنی و لایروبی چاه فاضلاب بهترین روش برای بازسازی دوباره و افزایش عمر چاه هستش. تو این روش علاوه بر این که تمام لجن، رسوب و جامدات خالی میشن، خاک کف انباری چاه تا عمق 50 سانت تراشیده میشه. اینجوری حجم انباری هم بزرگتر میشه و چاه دیرتر از حد معمول پر میشه.

اگه به دنبال افزایش عمر چاه و دیر پر شدن اون هستید، برای زندگی راحت تر حتما ته زنی و لایروبی چاه رو انجام بدید. برخی از مزایای این خدمات عبارتند از:

افزایش اثربخشی چاه فاضلاب

گرفتگی منافذ خاک و موندگاری طولانی مدت جامدات در چاه باعث میشه خاک نفوذپذیری اولیه رو نداشته باشه و به همین خاطر خیلی زود پر بشه. با ته زنی چاه میشه دوباره چاه رو زنده کرد، عمرش رو افزایش داد و همینطور باعث شد حجم انباری بیشتر بشه و چاه جون تازه ای به خود بگیره. اینجوری جذب خاک بیشتر میشه و چاه به این زودی ها پر نمیشه. مثلا اگه قبلا یه چاه معمولی هر 6 ماه نیاز به تخلیه داشته، با ته زنی و لایروبی شاید تا 3 سال هم پر نشه (البته این زمان بستگی به حجم و اندازه چاه هم داره).

صرفه جویی در هزینه ها

چاهی که زود به زود پر میشه، هزینه زیادی هم بابت تخلیه اش باید پرداخت کرد. اینجوری یه بودجه مشخص باید تعیین کنید که هر چند وقت یکبار اون رو خرج چاهی که عمرش تموم شده بکنید. اما وقتی کف تراشی چاه فاضلاب رو انجام بدید، دیگه لازم نیست زود به زود تخلیه اش کنید، چون عمر چاه بیشتر میشه. همچنین هزینه حفر چاه جدید هم تو جیبتون میمونه.

جلوگیری از ریزش چاه

همونطور که میدونید بسته شدن منافذ خاک باعث میشه چاه زود پر شه. هر سری که چاه پر میشه به دیواره ها فشار وارد میکنه و چون خاک جذب خوبی نداره این فشار میتونه بیشتر هم باشه و دیواره چاه رو سست کنه و باعث ریزش اون بشه. با لایروبی چاه فاضلاب میتونید از وقوع این خطر جلوگیری کنید.

برای انجام لایروبی چاه باید چه کار کنیم

برای لایروبی چاه فاضلاب نیازه مراحل زیر طی بشه:

 1. تخلیه کامل چاه فاضلاب
 2. بررسی چاه توسط متخصص
 3. بررسی میزان رسوب، لجن و جامدات
 4. آماده کردن تجهیزات و تیم حرفه ای برای انجام کار
 5. ورود نیروی انسانی داخل چاه
 6. تراشیدن دیواره و کف چاه فاضلاب
 7. خارج کردن خاک، سنگ و جامدات از چاه
 8. انتقال ضایعات به بیرون شهر

نکته: برای انجام تمامی این کارها باید شرکتی رو انتخاب کنید که تجربه خوبی تو این زمینه داشته باشه و حتما تیمشون هم حرفه ای باشه. چون نیروی انسانی وارد چاه میشه پس با جون انسان سر و کار داره و باید تجربه خوبی تو این زمینه داشته باشن که خدایی نکرده ضرر و مالی و جانی به کسی وارد نشه.

هزینه لایروبی چاه فاضلاب

هزینه لایروبی چاه فاضلاب

چند فاکتور مهم وجود داره که مشخص میکنه قیمت لایروبی چاه فاضلاب در تهران چقدره. این فاکتورها زمانی مشخص میشه که متخصص از چاه بازدید و اون رو بررسی کنه تا وضعیتش رو بسنجه. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

1. اندازه و حجم چاه فاضلاب

هیچ وقت اندازه دو تا چاه با هم یکی نیست، پس نمیشه برای تمام چاه های فاضلاب یه قیمت واحد در نظر گرفت. بنابراین اندازه، عمق، داشتن یا نداشتن انباری و ارتفاع میله تو تعیین هزینه نهایی دخیل هستن.

2. تعداد چاه

بعضی از ساختمان های ادارای، تجاری و حتی مسکونی و بعضی از شرکت ها چند تا چاه فاضلاب دارند. هزینه لایروبی هر چاه بسته به حجم، اندازه و میزان رسوبش جدا محاسبه میشه.

3. نوع و سختی رسوبات

نوع و سختی رسوب یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین قیمت لایروبی چاه فاضلاب هستش. هر چه میزان و حجم رسوب زیاد باشه، تراشیدن و از بین بردن اون هم سخت میشه. این موضوع در تعیین هزینه نهایی بسیار اهمیت داره.

4. میزان رسوب و لجن های سفت شده

بعضی از چاه های فاضلاب سالهاست فقط آبشون تخلیه شده و مواد جامد ته نشین شده اونها دست نخورده باقی مونده. هر چه میزان مواد جامد و رسوبات داخل چاه زیاد باشه، هزینه هم به همون میزان افزایش پیدا میکنه. این موضوع با بررسی و رفتن متخصص به داخل چاه مشخص میشه.

لایروبی چاه را حتما به تیم متخصص بسپارید

انجام لایروبی چاه فاضلاب حتما و حتما باید توسط افراد و تیم حرفه ای انجام بشه. این موضوع خیلی اهمیت داره چون اگه لایروبی توسط افراد بی تجربه و غیر متخصص انجام بشه، احتمال ریزش چاه به دلیل تراشیدن دیواره و کف وجود داره. یه تیم حرفه ای کاملا به مسائل ایمنی و نکات اصولی که باید قبل و حین انجام کار رعایت بشه، واقف هستش و میدونه چه کارهایی رو باید انجام بده و چه کارهایی رو نباید انجام بده تا کار با امنیت کامل صورت بگیره.

به همین خاطر شما برای لایروبی چاه حتما باید به شرکت های تخلیه چاه و لوله بازکنی تهران که معتبر هستن و تجربه زیادی تو این زمینه دارن، مراجعه کنید.

تو شرکت حالا سرویس، ما با اطلاع از اهمیت نکات ایمنی در انجام لایروبی چاه فاضلاب خانگی و صنعتی از تیم حرفه ای و با تجربه استفاده می کنیم تا خیال مشتری از هر بابت راحت باشه. ما سال ها تجربه در زمینه لایروبی داریم و بهترین کیفیت رو به مشتریان خودمون هدیه میدیم. رضایت مشتری یکی از اولیت های ماست.

برای اعزام سرویسکار در تهران همین حالا تماس بگیرید

سوالات متداول

لایروبی چاه به عملیاتی میگن که نیروی انسانی وارد چاه میشه و با ابزارهای دستی یا مکانیکی شروع به تراشیدن رسوب و جامدات میکنه تا دیواره و کف چاه به خاک برسه و نفوذ پذیریش بیشتر بشه. برای انجام لایروبی چاه ابتدا باید تخلیه صورت بگیره و بعد با بررسی متخصص مشخص میشه که آیا نیاز هست لایروبی انجام بشه یا خیر.
قیمت لایروبی چاه فاضلاب بستگی به فاکتورهای مختلف از جمله اندازه چاه، تعداد چاه، نوع و سختی رسوبات، حجم رسوب و لجن سفت شده داره. برای اطلاع از قیمت حتما نیازه تماس بگیرید.
این موضوع کاملا بستگی به حجم و اندازه چاه و رسوب و جامدات داخل اون داره. اما به طور میانگین میشه گفت حدودا 1 روز.
بله ما بصورت 24 ساعته 7 روز هفته آماده خدمت به شما هستیم. برای هماهنگی میتونید همین حالا هم تماس بگیرید.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *