10 روش باز كردن لوله سينک ظرفشويی

باز كردن لوله سينک ظرفشويی
راهنمای آموزش و فهرست مطالب

سینک ظرفشویی یکی از پرمصرف ترین قسمت ها در بسیاری از خانه هاست. بنابراین زمانی که گرفتگی سینک ظرفشویی رخ می دهد میتواند کارهای ساده مانند پخت و پز و تمیز کردن را سخت کند. باز كردن لوله سينك ظرفشويي را میتوان با چند روش ساده انجام داد. اگر روش اول جواب نداد میتوانید سراغ روش های بعدی بروید، اینجا پر از آموزش های ساده و رایگان است تا کار برای شما راحت شود.

آموزش های ما به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید گرفتگی لوله ظرفشویی را با استفاده از لوازم و موادی که احتمالاً در زیر سینک یا کابینت خود پیدا می‌کنید، رفع نمایید.

آنچه شما نیاز دارید

مواد تجهیزات و ابزار
دستکش سطل
پارچه کهنه چراغ قوه
سرکه تلمبه چاه بازکن
جوش شیرین آچار فرانسه
آب جوش فنر دستی لوله بازکنی

آماده شدن برای رفع گرفتگی سینک آشپزخانه

قبل از اینکه بتوانید گرفتگی سینک را برطرف کنید، باید کمی کار آماده سازی انجام دهید. ابتدا شیر آب را ببیندید. اگر فاضلاب به کندی تخلیه می شود اما همچنان از لوله عبور میکند، صبر کنید تا آب کاملا تخلیه شود.

اگر سینک کاملاً مسدود شده است و آب تخلیه نمی شود، باید آب راکد را با دست خارج کنید. می توانید از جاروبرقی مرطوب و خشک یا سطل استفاده کنید.

زمانی که همه چیز آماده شد و دیگر آبی در سینک نبود، می توانید روند رفع گرفتگی سینک را شروع کنید.

برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی چه باید کرد؟

طريقه باز كردن سينك ظرفشويي بستگی به این دارد که با چه چیزی مسدود شده است. برخی از گرفتگی ها از بقیه محکم تر هستند. همیشه با ملایم ترین روش شروع کنید تا لوله های خود را خراب نکنید.

اگر لوله های پی وی سی دارید یا سینک شما اصلا تخلیه نمی شود، از استفاده از آب جوش خودداری کنید. همچنین از محلول لوله بازکن سینک ظرفشویی که شیمیایی و اسیدی هستند به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید چون خاصیت خورندگی دارند. در اینجا 10 روش ساده برای رفع گرفتگی سینک را آموزش داده ایم.

1. سینک را با دستان خالی باز کنید

اول از همه از یک سطل برای خالی کردن آب جمع شده در سینک استفاده کنید. در برخی موارد، گرفتگی لوله فاضلاب به سادگی به خاطر جمع شدن مواد غذایی و سایر زباله ها در سینک ایجاد میشود. اگر گرفتگی بیشتر در پایین لوله است، از چراغ قوه استفاده کنید تا گرفتگی را ببینید. یک دستکش بپوشید و دست خود را به داخل فاضلاب ببرید تا موها، تکه‌های غذا، دستمال کاغذی یا هر زباله دیگری که باعث گرفتگی می‌شود را بیرون بکشید. اگر گرفتگی را برطرف نکرد، روش های بعدی را انجام دهید.

2. از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید

راه حل های خانگی زیادی برای باز كردن لوله سينک ظرفشويی وجود دارد، بنابراین با چیزهایی که از قبل در خانه خود دارید شروع کنید. در اینجا ما از جوش شیرین و سرکه استفاده میکنیم که نشان میدهیم چطور گرفتگی سینک را با جوش شیرین و سرکه باز کنیم.

 1. پس از تخلیه آب راکد از سینک، 1 فنجان جوش شیرین را در لوله بریزید و با استفاده از یک قاشق آن را به داخل فشار دهید.
 2. حالا 1 فنجان سرکه سفید در لوله بریزید.
 3. درپوش لوله را قرار دهید تا از برگشت آن جلوگیری کنید.
 4. 15 تا 20 دقیقه صبر کنید، درپوش را بردارید و آب داغ را در لوله خالی کنید.

3. از آب داغ استفاده کنید

جوش شیرین و سرکه تاثیری نداشتند؟ آب داغ یک روش ساده اما فوق العاده موثر برای برطرف کردن این مشکل است.

 1. حدود 1/2 قابلمه آب را روی اجاق گاز خود قرار دهید تا بجوشد.
 2. سپس آب داغ را در فاضلاب سینک خود بریزید.
 3. بعد از چند دقیقه شیر آب را باز کنید تا ببینید گرفتگی رفع شده یا نه. اگر همچنان لوله مسدود است، روند بالا را تکرار کنید.
 4. پس از دو بار تلاش بدون موفقیت، به سراغ روش دیگری بروید.

به یاد داشته باشید: اگر لوله های سینک شما از نوع PVC است، هرگز برای باز کردن لوله سینک ظرفشویی آب جوش را در لوله نریزید، چون ممکن است باعث آسیب شود.

4. صابون ظرف ظرفشویی را امتحان کنید

یکی از دلایل اصلی گرفتگی سینک آشپزخانه، چربی است، بنابراین هرگز نباید چربی را در سینک آشپزخانه خود بریزید. خوشبختانه، میتوان ترفند صابون ظرفشویی چربی اضافی لوله را از بین برد.

 1. تلمبه را روی سوراخ سینک قرار دهید.
 2. پس از حذف هر گونه آب راکد از سینک، آب گرم را باز کنید.
 3. حدود 1 فنجان از صابون ظرفشویی را در سینک بریزید و اجازه دهید آب داغ آن را از طریق لوله ها عبور دهد.
 4. اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه از ریختن صابون بگذرد، سپس با ریختن مقداری آب در سینک کار خود را بررسی کنید.
 5. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید، اما از مخلوط کردن صابون ظرف مایع با مواد شیمیایی مانند اسید لوله بازکن خودداری کنید.

5. از تلمبه چاه بازکن استفاده کنید

اگر به این فکر می کنید که چگونه گرفتگی سینک را باز کنید، گاهی اوقات تنها راه حل این مشکل استفاده از تلمبه می باشد. شما ممکن است تمام ابزارهای یک لوله کش حرفه ای را نداشته باشید، اما مطمئناً می توانید یک تلمبه چاه بازکن تهیه کنید. این ابزار فقط برای باز کردن گرفتگی توالت فرنگی نیست.

 1. مقداری آب در سینک بریزید تا جمع شود، و سپس از یک تلمبه استاندارد برای اینکار استفاده کنید.
 2. دسته تلمبه را بگیرید و با قدرت به سمت پایین فشار دهید.
 3. این کار را چندین بار تکرار کنید.
 4. اگر آب داخل سینک تخلیه شد، احتمالا گرفتگی باز شده.
 5. با ریختن آب بررسی کنید که گرفتگی رفع شده یا خیر. اگر لازم بود چند بار مراحل قبل را تکرار کنید.

توجه: اگر قبلاً از محلول لوله بازکن استفاده کرده اید از تلمبه چاه بازکن استفاده نکنید. قطعا نمیخواهید مواد شیمیایی پوست شما را بسوزاند.

6.با آویز لباس گرفتگی را باز کنید

باز کردن گرفتگی لوله سینک ظرفشویی با آویز لباس

اگر روش های قبل نتیجه ای نداشت، از این روش استفاده کنید. اغلب گرفتگی هایی که عمیق نیستند را به راحتی با یک چوب لباسی میتوان باز کرد.

 1. خمیدگی های یک رخت آویز سیمی را باز کنید. انتهای سیم را به اندازه یک گیره کاغذ خم کنید و بچرخانید تا شبیه قلاب شود.
 2. سیم را تا زمانی که احساس کردید به گرفتگی برخورد نکرده به جلو ببرید.
 3. هر چیزی که در لوله گیر کرده را با چرخاندن، تکان دادن یا هر کار دیگری، سعی کنید به قلاب بچسبانید و بیرون بکشید.
 4. با خیال راحت این فرآیند را هر چند بار که لازم است تکرار کنید.

7. سیفون زیر سینک را بررسی کنید

باز کردن گرفتگی سینک با تمیز کردن سیفون

در بیشتر موارد، مواد غذایی در سیفون زیر سینک گیر میکنند. سیفون یک قطعه لوله کوچک به شکل S یا U است که در زیر سینک قرار دارد. لازم است این مکان را بررسی کنید تا در صورت وجود گرفتگی آن را از بین ببرید.

 1. زیر سیفون یک سطل قرار دهید.
 2. از یک آچار فرانسه استاندارد برای باز کردن سیفون استفاده کنید و آن را جدا نمایید.
 3. لوله را تکان دهید تا ضایعات شل شود و از یک برس تمیزکننده سفت برای از بین بردن ضایعات چسبناک استفاده کنید.
 4. سیفون را دوباره به هم وصل کنید، اما مراقب باشید که مهره ها را بیش از حد سفت نکنید، زیرا باعث ایجاد ترک در لوله می شود.
 5. آب را باز کنید تا از رفع گرفتگی مطمئن شوید.

8. از محلول لوله بازکن استفاده کنید

ممکن است بخواهید از یک محلول لوله بازکن سینک ظرفشویی استفاده کنید. به فروشگاه بروید و یک محلول لوله بازکن را تهیه کنید. دقت کنید که استفاده مکرر از این نوع محصولات که خاصیت خورندگی دارند، به مرور زمان آسیب های جدی به سیستم لوله کشی وارد میکنند و ممکن است هزینه سنگینی را به خاطر پوسیدگی و از بین رفتن اتصلات لوله روی دوش شما بگذارند.

 1. دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید و به بایدها و نبایدها توجه ویژه ای داشته باشید. به عنوان مثال، صابون ظرفشویی را نباید با محلول لوله بازکن مخلوط کنید.
 2. مقدار مشخص محلول را در لوله بریزید و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید.
 3. در صورت لزوم تکرار کنید.

9. فنر لوله بازکن دستی

افراد به اصطلاح آچار به دست برای رفع گرفتگی های عمیق سینک ظرفشویی میتوانند از فنر لوله بازکن دستی استفاده کنند.

هنگام استفاده از فنر دسنی، به یاد داشته باشید که هرگز از نیروی بیش از حد استفاده نکنید. اگر به گرفتگی برخورد کردید که با فشار محکم اما ملایم برطرف نمی‌شود، برای جلوگیری از آسیب رساندن به لوله‌ها، روش دیگری را امتحان کنید. مراحل به شرح زیر است:

 1. فنر را در دهانه لوله تخلیه سینک قرار دهید. ممکن است مجبور شوید درپوش سینک را بردارید یا سیفون را از بخش انتهایی جدا کنید.
 2. فنر را به داخل لوله فشار دهید تا زمانی که احساس کنید فنر به محل گرفتگی رسیده است.
 3. به فشار دادن روی گرفتگی ادامه دهید تا زمانی که شروع به شل شدن کند، اما بیش از حد زور نزنید. اگر احساس کردید ابزار شما گیر کرده است، فنر را بچرخانید و بصورت چرخشی بیرون بکشید.
 4. فنر را از لوله خارج کنید.

در این مرحله، فنر باید عامل گرفتگی سینک را گرفته و آن را از مجرای فاضلاب بیرون بکشد یا به اندازه کافی شل کند تا بتوانید آن را در لوله با ریختن آب از بین ببرید. آب را تا چند دقیقه باز کنید تا از رفع گرفتگی سینک مطمئن شوید.

10. از جاروبرقی مرطوب و خشک استفاده کنید

در نهایت می‌توانید از جاروبرقی مرطوب و خشک خود استفاده کنید تا گرفتگی‌های سختی که عمیق نیستند را باز کنید. جاروبرقی خود را برای استفاده مرطوب تنظیم کنید، سپس:

 1. شلنگ را روی ورودی لوله فاضلاب قرار دهید.
 2. جاروبرقی خود را روی بالاترین قدرت تنظیم اجرا کنید.
 3. تا چند دقیقه اجازه دهید جاروبرقی کار کند.
 4. جاروبرقی را خاموش کنید و آب را باز کنید تا از باز شدن گرفتگی لوله سينک ظرفشويی مطمئن شوید.

این روش باید گرفتگی سینک ظرفشویی را از بین ببرد، اما اگر نشد، باید از خدمات لوله بازکنی تهران استفاده کنید.

چگونه از گرفتگی سینک آشپزخانه خود جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از گرفتگی سینک ظرفشویی این است که از ریختن برخی اقلام در فاضلاب خودداری کنید. چیزهای وجود دارد که اگر آنها را در سینک نریزید، ممکن است هیچ وقت سینک شما مسدود نشود. همچنین رعایت این موارد میتواند از گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه هم جلوگیری کند. این شامل:

 • چربی و روغن
 • هر نوع محصول کاغذی
 • تکه های زباله
 • حلال ها و رنگ ها
 • مایعات نگهداری خودرو مانند روغن موتور و ضد یخ
 • داروهای مایع
 • مواد قابل اشتعال یا انفجاری
 • خاک گربه
 • دستمال کاغذی
 • تفاله چای قهوه
 • پوسته تخم مرغ
 • مو

حتی اگر مراقب باشید، گاهی اوقات گرفتگی اجتناب ناپذیر است. در برخی موارد، توری فاضلاب شما ممکن است مقصر باشد، بنابراین از یک توری جنس خوب استفاده کنید تا از ورود هر گونه مواد اضافی به داخل لوله سینک جلوگیری کند. در نظر بگیرید که بهتر است سالی یک بار لوله های فاضلاب خود را تمیز کنید تا رسوباتی که ممکن است بعداً باعث گرفتگی آنها شود، از بین ببرید.

گاهی اوقات نیاز به لوله بازکن حرفه ای دارید

اکثر مردم میتوانند یک گرفتگی کوچک و جزئی را در سینک رفع کنند، اما هر گرفتگی آسان و جزئی نیست. اگر براي باز كردن سينك ظرفشويي با روش های آموزش داده شده مشکل دارید، بهتر است با یک لوله بازکن تماس بگیرید.

لوله بازکن ها ابزارها و دستگاه های حرفه ای دارند که میتوانند هر نوع گرفتگی را هر چند سخت و پیجیده باشد، باز نمایند. پس اگر نمیخواهید خودتان کاری انجام دهید یا وقتش را ندارید میتوانید با شماره پشتیبانی سایت در تهران تماس بگیرید تا سریعا نیروی حرفه ای در محدوده شما اعزام شود.

برای اعزام سرویسکار در تهران همین حالا تماس بگیرید

سوالات متداول

بله روش های زیادی برای باز کردن سینک ظرفشویی وجود داره که ما 10 مورد از راه حل ها رو تو همین مطلب توضیح دادیم. برای از بین بردن گرفتگی سینک خودتون میتونید از این روش ها استفاده کنید.
دلایل مختلفی میتونه باعث گرفتگی سینک بشه، از جمله روغن، چربی، مو، تفاله چای و قهوه، برنج، تکه های زباله، دستمال کاغذی و پوسته تخم مرغ.
بهترین راه حل آب جوش، جوش شیرین و سرکه، آویز لباس و فنر دستی است که همین جا به صورت کامل آموزش دادیم.
اگه با روش های آموزش داده شده نتونستید مشکل رو برطرف کنید، بله هر زمان تماس بگیرید ما لوله بازکن داریم که به محل شما بفرستیم.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *