گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی با مدفوع

گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی با مدفوع
راهنمای آموزش و فهرست مطالب

بعضی وقت ها درست زمانی که انتظارش رو ندارید توالت با مدفوع گیر میکنه و وضعیت خجالت آوری رو به وجود میاره، به خصوص زمانی که چند نفر دیگه هم قصد استفاده از سرویس بهداشتی رو دارن. گاهی اوقات ممکنه گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع یا گرفتگی چاه توالت با مدفوع کار شما نباشه و این اتفاق بصورت تصادفی به وجود اومده باشه. به هر حال، با اینکه رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع کار لذت بخشی نیست اما شما چاره ای جز این کار ندارید، یا باید خودتون دست بکار بشید یا اینکه با شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس بگیرید.

اگه به این فکر میکنید که چطور میشه گرفتگی توالت با مدفوع رو باز کرد، جای خوبی اومدید، چون اینجا یکی از کامل ترین راهنمایی ها رو براتون آماده کردیم که میشه گفت تو هیچ سایتی این همه راه حل برای باز کردن توالتی که با مدفوع گیر کرده رو پیدا نمیکنید. برای شروع کار در ادامه با ما همراه باشید تا راه حل های فوری و ساده رو مرحله به مرحله بهتون آموزش بدیم.

علت گرفتگی توالت با مدفوع

گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع یه مسئله مکرر و آزار دهنده است که خیلی از افراد اون رو تجربه کردن. اما تا به حال فکر کردید علت گیر کردن مدفوع در توالت چی میتونه باشه؟

موارد زیر شایع ترین عللی هستند که باعث میشه چاه توالت با مدفوع گیر کنه و بالا بزنه:

 1. دستمال توالت بیش از حد
 2. مواد نامناسب و اشغال های اضافی ریخته شده در توالت
 3. تجمع چربی
 4. تجمع جرم و رسوب
 5. افتادن اشیا
 6. گرفتگی شترگلو
 7. شیب کم لوله
 8. شکستگی لوله

اگه تا به حال چنین تجربه ای داشتید، میدونید که وقتی گرفتگی چاه توالت با مدفوع اتفاق میوفته، چقدر ناراحت کننده و سخت هستش. در ادامه نحوه رفع این مشکل و همچنین توصیه هایی برای جلوگیری از گرفتگی در آینده توضیح میدیم.

با اینکه قبلا در مورد روش های رفع گرفتگی توالت فرنگی و رفع گرفتگی توالت ایرانی آموزش های زیادی رو دادیم که میتونید اون آموزش ها رو هم ببینید، اما اینجا میخوایم کامل تر و بصورت ویژه روش های رفع گرفتگی دستشویی با مدفوع رو توضیح بدیم.

آنچه شما نیاز دارید

مواد ابزار و تجهیزات
آب داغ برس
مایع شوینده تلمبه
جوش شیرین آویز لباس فلزی
سرکه سلفون
نوشابه
شامپو
محلول سفید کننده
محلول لوله بازکن

چطور گرفتگی چاه توالت با مدفوع را باز کنیم؟

چطور گرفتگی چاه توالت با مدفوع را باز کنیم؟

گرفتگی دستشویی با مدفوع میتونه برای هر کسی اتفاق بیوفته، زمانی که با این مشکل مواجه شدید اصلا استرس نداشته باشید و از 12 روشی که در ادامه میگیم استفاده کنید تا لوله باز بشه.

1. برس توالت

باز کردن گرفتگی توالت با برس توالت

برس های توالت یکی از ضروری ترین وسایل هر سرویس بهداشتی هستند. اونا نه تنها برای تمیز کردن کاسه توالت عالی هستند، بلکه میتونن تو مواقع ضروری، برای رفع گرفتگی توالت با مدفوع هم استفاده بشن.

وقتی توالت مسدود میشه، تلمبه چاه بازکن اولین چیزی است که به ذهن اغلب مردم میرسه. اگه علت گرفتگی توالت مدفوع هستش، برس توالت ابزار بهتری برای این کار محسوب میشه.

تلمبه ها میتونن مدفوع رو به اطراف فشار بدن و وضعیت رو بدتر کنن. از طرف دیگه، برس های توالت میتونن به داخل لوله فاضلاب برن و بدون اینکه چیزی رو به اطراف پخش کنن، انسداد رو از بین ببرن.

به سادگی برس رو در لوله توالت فرو کنید و اون رو جلو و عقب ببرید تا راه آب باز بشه. بعد با ریختن آب، هر چیزی که باقی مونده رو بشویید.

2. تلمبه چاه بازکن

تلمبه چاه بازکن

در حالی که تلمبه ممکنه بهترین ابزار برای رفع گرفتگی چاه توالت با مدفوع نباشه، اما هنوز هم میتونه تو برخی از موارد موثر باشه. اگه عمق گرفتگی کم و نزدیک به سطح باشه، گاهی اوقات ممکنه با یه بار تلمبه زدن مسیر خروجی فاضلاب باز بشه.

فقط باید مطمئن باشید که از تلمبه مخصوص توالت استفاده میکنید و تلمبه ای که تهیه کردید برای سینک و کفشوی نباشه. تلمبه های توالت همانطور که تو تصویر میبینید، مخصوص لوله های توالت طراحی شدن تا با مهر و مومی که ایجاد میکنن فشار وارد شده رو بیشتر کنن.

لوله توالت رو با تلمبه بپوشونید و به سمت بالا و پایین فشار بدید تا گرفتگی باز بشه. در صورت لزوم، از مقداری آب گرم برای از بین بردن مدفوع استفاده کنید.

برای نتیجه بهتر و باز شدن توالت مسدود شده با این روش باید صبر و حوصله داشته باشید و به آرومی تلاش کنید. اگه به نظر میرسه تلمبه کاری انجام نمیده، وقتش رسیده سراغ روش های بعدی برید.

3. آویز لباس فلزی

آویز لباس فلزی

اگه تلمبه یا برس ندارید میتونید از یه آویز لباس فلزی برای باز کردن گرفتگی توالت با مدفوع استفاده کنید. خمیدگی های آویز رو صاف کنید و انتهای اون رو شبیه قلاب درست کنید. این ابزار به شما کمک میکنه تا بتونید اون رو وارد لوله کنید و راه آب رو به وسیله قسمت قلاب شکلی که درست کردید باز کنید.

قلاب رو وارد لوله توالت کنید و محل گرفتگی رو پیدا کرده و اون رو از بین ببرید. این کار رو میتونید با چرخاندن قلاب، عقب و جلو کردن اون انجام بدید تا گرفتگی بصورت کامل از بین بره. در آخر هم مقداری آب گرم داخل لوله بریزید تا هر چیزی که باقی مونده شسته بشه.

4. آب داغ و مایع ظرفشویی

آب داغ و مایع ظرفشویی

اگه با یک گرفتگی سخت سر و کار دارید، آب داغ و مایع ظرفشویی میتونه ابزار خوبی برای اینکار باشه. ترکیب آب داغ و مایع ظرفشویی میتونه گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع و یا گرفتگی چاه توالت با مدفوع رو به راحتی از بین ببره.

آب داغ رو داخل لوله توالت بریزید و سپس چند قطره مایع ظرفشویی بهش اضافه کنید و اجازه بدید چند دقیقه بمونه و در آخر توالت رو بشویید. اگه انسداد همچنان وجود داشت، ممکنه نیاز باشه چند بار این روش رو تکرار کنید.

آیا مشکل گرفتگی توالت با مدفوع دارید؟ برای لوله بازکنی اینجا کلیک کنید

5. نوشابه و سلفون

نوشابه و سلفون

نوشابه و سلفون شاید ترکیب عجیبی به نظر برسه اما برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع بسیار موثر است. کربناته موجود تو نوشابه به از بین بردن انسداد کمک میکنه و سلفون میتونه مثل یه تلمبه قوی عمل کنه.

یک بطری نوشابه داخل توالت فرنگی که با مدفوع گیر کرده بریزید و سپس بلافاصله روی کاسه فرنگی رو با چند لایه سلفون بپوشونید، طوری که هیچ جایی از کاسه باز نمونه.

سلفون رو به آرومی به سمت پایین فشار بدید (دقیقا مثل تلمبه زدن)، اینکار رو انقدر ادامه بدید تا زمانی که احساس کنید گرفتگی باز شده، بعد چند دقیقه صبر کنید.

پس از باز شدن توالت، با ریختن آب گرم همه چیز رو بشویید. اگه توالت فرنگی باز شد، مشکل برطرف شده. اگه همچنان گرفتگی وجود داشت، چند بار دیگه این روش رو تکرار کنید.

6. جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین و سرکه یه ترکیب تمیز کننده است که از قدیم وجود داشته و برای انواع کارهای نظافتی از جمله رفع گرفتگی توالت با مدفوع استفاده میشه. جوش شیرین به از بین رفتن گرفتگی کمک میکنه و سرکه هم به عنوان ضد عفونی کننده عمل میکنه.

برای استفاده از این روش کافیه یک فنجان جوش شیرین رو داخل لوله توالت مسدود شده بریزید و بعد دو فنجان سرکه به اون اضافه کنید. بذارید چند دقیقه بمونه و سپس توالت رو بشویید.

اگه گرفتگی رفع نشد، ممکنه لازم باشه چند بار دیگه این روش رو تکرار کنید.

7. جوش شیرین و سلفون

مثل روش نوشابه و سلفون، جوش شیرین و سلفون هم میتونه برای باز کردن کامل گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع استفاده بشه. جوش شیرین به از بین بردن گرفتگی کمک میکنه در حالی که سلفون به عنوان یک تلمبه چاه بازکن عمل میکنه.

برای استفاده از این روش کافیه یک فنجان جوش شیرین و آب داغ رو داخل توالت فرنگی مسدود شده با مدفوع بریزید و سپس روی کاسه توالت فرنگی رو با چند لایه سلفون به خوبی بپوشونید.

سلفون رو به سمت پایین فشار بدید و چند دقیقه صبر کنید و دوباره اینکار رو انجام بدید تا زمانی که احساس کنید گرفتگی رفع شده. بعد از چند دقیقه، توالت رو بشویید و ببینید گرفتگی از ین رفته یا نه. اگه نه، این روند رو تکرار کنید تا زمانی که لوله باز بشه.

8. شامپو

یکی از روش های قوی برای بازکردن گرفتگی توالت با مدفوع استفاده از شامپو است. غلظت بالای شامپو میتونه به از بین بردن انسداد کمک کنه و صابون میتونه روغن رو از لوله ها پاک کنه. کافیه نصف فنجان شامپو رو داخل کاسه توالت بریزید و بذارید چند دقیقه بمونه.

در بیشتر موارد، گرفتگی از بین میره و توالت شما به حالت عادی برمیگرده. با این حال، اگه گرفتگی شدید باشه، ممکنه لازم باشه این روند رو تکرار کنید یا روش دیگه ای رو امتحان کنید.

9. سفید کننده خانگی

سفید کننده های خانگی یکی دیگه از ابزارهای موثر برای رفع گرفتگی توالت با مدفوع هستند. کلر موجود در سفبد کننده ها به از بین بردن گرفتگی و همچنین ضد عفونی کردن لوله ها کمک میکنه.

یک فنجان سفید کننده خانگی رو داخل کاسه توالت بریزید و بذارید چند دقیقه بمونه. اگه گرفتگی هنوز وجود داشت، ممکنه لازم باشه این روش رو بار دیگه تکرار کنید. فقط مراقب باشید از سفید کننده زیاد استفاده نکنید، چون ممکنه به لوله ها آسیب بزنه.

10. محلول شیمیایی

بعضی از محلول های شیمیایی به طور ویژه برای حل کردن و رفع گرفتگی توالت ها طراحی شدند. این محصولات معمولا حاوی مواد شیمیایی خشن هستند که میتونن سخت ترین گرفتگی ها رو از بین ببرن.

دستورالعمل روی برچسب محصول رو بخونید و طبق دستور استفاده کنید. نحوه استفاده بیشتر این محصولات به این صورت هست که اون ها رو داخل توالت بریزید و بعد از چند دقیقه با آب بشویید.

اگه گرفتگی هنوز وجود داشت، ممکنه لازم باشه این روند رو تکرار کنید. اما توجه کنید که نباید بیش از حد از این محصول داخل توالت بریزید چون به لوله ها آسیب میزنه.

11. شستن توالت

یکی از ساده ترین راه های رفع گرفتگی توالت با مدفوع، شستشوی ساده اون هستش. اگه گرفتگی کوچک باشه و خیلی شدید نباشه، معمولا به راحتی باز میشه. برای اینکار چند بار سیفون رو بکشید و یا با سطل داخل توالت آب بریزید.

اگه گرفتگی شدید و یا تو عمق زیاد باشه، ممکنه لازم باشه توالتی که با مدفوع گیر کرده رو چند بار بشویید یا روش دیگه ای رو امتحان کنید.

12. با متخصص لوله بازکنی تماس بگیرید

با متخصص لوله بازکنی تماس بگیرید

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکنه باهاش رو به رو بشید اینه که شما سیفون رو میکشید اما آب پایین نمیره و فضولات بالا میان و صحنه خجالت آوری رو به وجود میارن، مخصوصا وقتی جایی مهمان هستید و یا کسی میخواد از سرویس بهداشتی استفاده کنه.

اگه تو چنین موقعتی هستید، لازم نیست نگران باشید، فقط کافیه با تیم متخصص لوله بازکنی شرکت حالا سرویس در تهران تماس بگیرید. ما تجربه و تجهیزات لازم برای رفع ایمن و سریع گرفتگی توالت با مدفوع و هر چیز دیگه ای رو در اختیار داریم و شما رو از شر هر نوع گرفتگی به سرعت خلاص میکنیم.

تیم ما 24 ساعت 7 روز هفته بدون تعطیلی در دسترس شماست، پس مطمئن باشید که همیشه فقط یک تماس تلفنی با شما فاصله داریم. بنابراین نیازی نیست منتظر باشید، چون وقتی با مشکل گرفتگی توالت با مدفوع رو به رو هستید فقط یک تماس کافیه تا نزدیک ترین سرویسکار به شما به سرعت در محل حاضر بشه و مشکلتون رو رفع کنه.

چطور از گرفتگی توالت ها جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از گرفتگی توالت با مدفوع در وهله اول، چند قدم ساده وجود داره که میتونید انجام بدید. این موارد عبارتند از:

 • بعد از هر بار استفاده از یک برس توالت برای تمیز کردن کاسه استفاده کنید. این کار به حذف هر گونه ضایعاتی که در اطراف لوله ها چسبیده کمک میکنه.
 • هیچ چیز اضافی جز دستمال توالت داخل لوله ها نریزید. محصولات بهداشتی زنانه، پوشک، دستمال کاغذی همگی باید داخل سطل زباله ریخته بشن.
 • بهترین راه برای جلوگیری از گرفتگی توالت با مدفوع اینه که فعال باشید و مرتب سرویس بهداشتی رو تمیز کنید. هر چند ماه بک بار یک فنجان جوش شیرین داخل توالت بریزید تا ضایعات اضافی حل بشه و بعد توالت رو با برس تمیز کنید.
 • اگه سیستم سپتیک یا چاه فاضلاب جذبی دارید، به طور مرتب اون رو تخلیه کنید. این به جلوگیری از ایجاد هر نوع گرفتگی در لوله های فاضلاب کمک میکنه.

برای اعزام سرویسکار در تهران همین حالا تماس بگیرید

سوالات متداول

اول یعی کنید از تلمبه چاه بازکن استفاده کنید. اگه جواب نداد، میتونید از فنر لوله بازکنی استفاده کنید. اگه هیچ کدوم از این گزینه ها کار نکرد تنها راه چاره تماس با متخصص لوله بازکنی است
اگه تلمبه چاه بازکن ندارید، میتونید از فنر لوله بازکنی برای باز کردن گرفتکی استفاده کنید. برای اینکار فنر رو داخل لوله ببرید و تا جایی هل بدید که به گرفتگی برسه وبعد با کمی فشار آوردن گرفتگی رو باز کنید. اگه این روش جواب نداد باید با لوله بازکن تماس بگیرید.
وقتی صحبت از گرفتگی های شدید میشه شاید تلمبه چاه بازکن مشکل رو رفع کنه، اما برای اطمینان از باز شدن گرفتگی میتونید یک قابلمه آب جوش تو لوله بریزید تا گرفتگی نرم بشه. تو مرحله بعد با تلمبه تلاش کنید تا گرفتگی باز بشه.
بله خدمات ما تو سراسر تهران ارائه میشه و بصورت 24 ساعته 7 روز هفته میتونید با شرکت حالا سرویس تماس بگیرید و درخواست اعزام سرویسکار لوله بازکن رو ثبت کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *