باز كردن لوله فاضلاب با فنر – مرحله به مرحله

باز كردن لوله فاضلاب با فنر
راهنمای آموزش و فهرست مطالب

اطلاعات تکمیلی روش باز كردن لوله فاضلاب با فنر:

✅ سطح مهارت: مبتدی
⏰ زمان تکمیل: 15 تا 25 دقیقه
🔥 ابزارها: فنر دستی و فنر برقی
💵 هزینه: متفاوت بسته به نوع و متراژ فنر

وقتی لوله فاضلاب توالت، حمام یا آشپزخانه میگیره، اولویت شماره یک شما باز شدن دوباره راه آب فاضلاب است. خوشبختانه استفاده از فنر چاه بازکن حتی اگه تجربه لوله بازکنی حرفه ای نداشته باشید، یه راه آسان برای مقابله با گرفتگی تو خونه است. در اینجا، شما رو با روش فنر زنی فاضلاب برای هر نوع لوله ای از جمله آشپزخانه، حمام، توالت، کفشور و … که ممکنه برای باز کردن مسیر راه آب نیاز داشته باشید، راهنمایی می کنیم. اگه آماده اید که خودتون بدون نیاز به مراجعه سرویسکار، مشکل رو برطرف کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

فنر لوله بازکنی چیست؟

فنر لوله بازکنی یا فنر چاه بازکن، یه کابل فلزی نازک یا قطور و انعطاف پذیر است که بصورت مارپیچ طراحی شده، تا با بیرون کشیدن یا از بین بردن گرفتگی، لوله فاضلاب رو باز کنه. فنر لوله بازکن حتی میتونه گرفتگی لوله با سیمان رو هم باز کنه (ابلبته برای گرفتگی های سخت و پیچیده منظورمون فنر برقی است). توانایی فنر خیلی بالاست و برای باز کردن انواع گرفتگی میشه ازش استفاده کرد.

فنرها دو نوع هستند، دستی و برقی که نوع برقی قدرت بیشتری داره اما معمولا برای لوله کش ها و لوله بازکن ها مناسبه، چون برای افراد عادی که هر چند وقت یکبار مشکل گرفتگی براشون رخ میده، صرفه اقتصادی نداره که چند میلیون بابت دستگاه هزینه کنند.

آنچه شما نیاز دارید

♺ مواد 🗜️ ابزار و تجهیزات
✅ پارچه کهنه ✅ فنر لوله بازکنی
✅ سطل کوچک ✅ آچار
✅ تلمبه چاه بازکن

مفید و مختصر

نحوه باز كردن لوله فاضلاب با فنر

یه فنر 5 یا 10 متری تهیه کنید. سر فنر رو وارد لوله بکنید و با فشار به جلو هل بدید تا زمانی که احساس مقاومت شدید کردید این کار رو ادامه بدید. وقتی فنر به محل گرفتگی رسید، شروع به چرخوندن فنر بکنید. فشار روی فنر رو هم به همون صورت نگه دارید. این کار باعث میشه گرفتگی شل بشه و از جاش حرکت کنه. وقتی فنر جلوتر رفت، اون رو بیرون بکشید و لوله رو با آب و مقواری پودر شوینده بشویید.

روش اول: باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

برای فنر زنی فاضلاب سینک ظرفشویی میتونید مراحل زیر رو به ترتیب انجام بدید تا گرفتگی رو برطرف کنید.

1. فنر لوله بازکنی رو انتخاب کنید که برای سینک آشپزخانه طراحی شده باشه

انتخاب فنر برای باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

این فنرها قطر و انداه کوچکی دارند و به دلیل نازک بودن برای باز کردن لوله سینک ظرفشویی بسیار مناسب هستند. به طور کلی انواع مختلفی از ابزار لوله بازکنی با فنر وجود داره اما بهتره محصولی رو تهیه کنید که انتهای اون دارای دسته هست و اینطوری راحت تر میتونید ازش استفاده کنید.

2. دستکش و عینک ایمنی بپوشید

عینک بردارید برای باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

دستکش‌ها دست‌های شما رو تمیز نگه میدارند و عینک‌های ایمنی هم از چشم‌های شما در صورت بازگشت یا پاشیدن فاضلاب محافظت میکنند. اگه قبل از فنر زنی فاضلاب از محلول لوله بازکن استفاده کرده باشید، عینک و دستکش ایمنی بسیار مهم هستند. محلول های لوله بازکن گاهی اوقات میتونن از مجرای فاضلاب خارج شده و روی پوست شما پاشیده بشن که میتونه باعث تحریک پوشت بشه.

به طور کلی ایده خوبیه، قبل از باز كردن لوله فاضلاب با فنر از هیچگونه محلول شیمیایی استفاده نکنید. بهتره این محلول ها رو بذارید بعد از فنر زدن داخل لوله بریزید تا خطر پاشیدن روی پوسستون رو نداشته باشه.

3. باز کردن سیفون زیر سینک

سیفون زیر سینک را برای باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر باز کنید

از آچار برای باز کردن مهره های سیفون استفاده کنید. بعد از باز شدن مهره ها، به آرومی تمام قطعات سیفون رو جدا کنید. سیفون یا شترگلو مستقیما زیر سینک نصب میشه و وظیفه داره بوی فاضلاب رو از خونه دور نگه داره. چون این بخش دارای قسمت منحنی شکل برای نگه داشتن آب است، ممکنه باعث جمع شدن زباله در لوله بشه. یه سطل کوچک زیر سیفون قرار بدید تا آب و زباله هایی که داخلش جمع شدن زمین ریخته نشن.

4. فنر را داخل لوله فاضلاب سینک ببرید

فنر را وارد لوله کنید برای باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

با دستتون فنر رو به آرومی داخل لوله فاضلابی که از دیوار بیرون اومده ببرید و تا زمانی که مقاومت شدیدی رو احساس کنید به فشار دادن فنر لوله بازکنی ادامه بدید. وقتی احساس مقاومت کردید فنر رو کمی عقب بکشید و دوباره به داخل فشار بدید. اگه به جای گرفتگی موقع لوله بازکنی با فنر برقی یا دستی به قسمت خمیدگی لوله برخورد میکنید، ممکنه با کمی عقب جلو کردن، فنر رو از اون بخش عبور بدید.

5. فنر را بچرخانید و گرفتگی را باز کنید

فنر را بچرخانید برای باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

وقتی به محل گرفتگی لوله فاضلاب رسیدید، وقتشه که کار رو شروع کنید. دسته فنر رو بچرخونید تا فنر شروع به چرخیدن بکنه و گرفتگی از جاش حرکت کنه (اگه فنر برقی دارید، کافیه دستگاه رو روشن کنید تا بصورت خودکار این کار انجام بشه). به چرخوندن فنر چاه بازکنی ادامه بدید، نیازی نیست فنر رو خیلی سریع حرکت بدید. همونطور که به این کار ادامه میدید، فشاری که روی فنر داشتید رو نگه دارید. فشار دادن به فنر باعث میشه گرفتگی از جاش حرکت کنه.

6. فنر را به آرامی بیرون بکشید

فنر را بیرون بکشید باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

اگه مقداری از گرفتگی مثلا مو، چربی یا هر چیزی به سر فنر چسبیده، احتیاط کنید و بیرون کشیدن فنر رو به آهستگی انجام بدید. اگه موقع بیرون کشیدن فنر مقاومت احساس کردید احتمال داره گرفتگی به سر فنر چسبیده باشه یا فنر کمی تو لوله گیر کرده باشه. تو این شرایط بهتره فنر رو به جلو هل بدید و دوباره به عقب بکشید یا برعکس چرخش عقربه های ساعت اون رو بچرخونید و بیرون بیارید.

7. سیفون را دوباره نصب کنید

سیفون را دوباره نصب کنید باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر

وقتی کار باز كردن لوله فاضلاب با فنر تموم شد، اجزای سیفون رو بهم وصل کرده و اون رو دوباره در جای خودش نصب کنید. سطل رو زیر سیفون قرار بدید تا مطمئن بشید سیفون نشتی نداره.

8. باز بودن مسیر راه آب را آزمایش کنید

بعد از باز كردن لوله فاضلاب سینک آشپزخانه با فنر شیر اب را باز کنید

شیر آب رو باز کنید تا ببینید گرفتگی برطرف شده یا نه. اگه آب در حال برگشت و جمع شدن در سینک بود، قبل از اینکه ظرفشویی پر از آب بشه، شیر رو ببندید. اگه همچنان گرفتگی وجود داره سعی کنی 1 یا 2 بار دیگه باز كردن لوله فاضلاب با فنر رو انجام بدید. همچنین میتونید از تلمبه چاه باز کن هم استفاده کنید. اگه بعد از سومین تلاش هنوز فاضلاب مسدود بود، وقتشه با یه متخصص تماس بگیرید.

روش دوم: فنر زنی لوله فاضلاب حمام

لوله بازکنی با فنر برقی برای فاضلاب حمام بصورت زیر است. اگه مراحل زیر رو به درستی طی کنید خودتون میتونید بدون نیاز به متخصص این کار رو انجام بدید.

1. یه فنر نازک و کوچک را انتخاب کنید

فنر انتخاب کنید برای فنر زنی لوله فاضلاب حمام

اکثر لوله های حمام سایز کوچکی دارند و فقط با فنرهای نازک باز میشن. معمولا این فنرها قابلیت انعطاف پذیری دارند و با کمی فشار از لوله های باریک و زاویه دار عبور میکنند. دو نوع فنر لوله بازکنی وجود داره یکی دستی و دیگری برقی است. در نوع دستی شما فشار رو با دست به فنر وارد میکنید و در نوع برقی دستگاه وظیفه فشار آوردن و حرکت دادن فنر رو برعهده داره. شما برای باز كردن لوله فاضلاب با فنر میتونید بسته به بودجه ای که دارید یکی رو تهیه کنید. اما اگه فقط مصرف خانگی دارید پیشنهاد میکنیم نوع دستی که ارزان تر و جمع و جور تر هست رو خرید کنید.

2. درب کفشور رو باز کنید

کفشور را باز کنید برای فنر زنی لوله فاضلاب حمام

بعضی از کفشورها پیچ دارند که باید با پیچ گوشتی مناسب اون رو باز کنید تا بتونید درب کفشور رو بردارید. در نوع دیگه که رایج ترین کفشور در حمام است، به راحتی با دست دو تکه از کفشور که یکی درب و دومی توری است رو میتونید با دست بردارید.

3. فنر را وارد لوله فاضلاب حمام کنید

فنر را داخل لوله ببرید برای فنر زنی لوله فاضلاب حمام

هنگامی که فنر رو وارد لوله میکنید فشار رو بصورت چرخشی به فنر وارد کنید. یعنی هم به جلو هل بدید و هم دسته فنر رو بچرخونید تا گرفتگی از جاش حرکت کنه. اینجوری موهایی که به لوله چسبیده اند هم به فنر گیر میکنند.

4. گرفتگی را باز کنید

با فنر زنی لوله فاضلاب حمام گرفتگی را باز کنید

تا زمانی که احساس مقاوت میکنید به چرخوندن و فشار آوردن به فنر ادامه بدید. سعی کنید این کار رو به آرومی و آهستگی انجام بدید. بهتره چند بار فنر رو جلو و عقب بکشید تا گرفتگی شل بشه و از جاش حرکت کنه.

5. فنر را از لوله بیرون بکشید

بعد از فنر زنی لوله فاضلاب حمام فنر را بیرون بکشید

همونطور که فنر رو بیرون میکشید دسته فنر رو بچرخونید. این کار باعث میشه فنر موقع بیرون کشیدن گیر نکنه.

6. شیر آب را باز کنید تاببینید گرفتگی باز شده یا نه

بعد از فنر زنی لوله فاضلاب حمام شیر آب را باز کنید

شیر آب رو باز کنید و اجازه بدید چند دقیقه آب جاری بشه. ممکنه چند ثانیه طول بکشه تا گرفتگی باقی مونده شسته بشه، اما آب باید به سرعت تخلیه بشه. گاهی آب به سرعت تخلیه نمیشه و یا گرفتگی هنوز هم وجود داره. تو این شرایط لازمه یه بار دیگه لوله بازکنی با فنر رو انجام بدید. اگه بعد از چند بار تلاش باز هم مشکل برطرف نشد، بهتره هر چه سریعتر با متخصص تماس بگیرید.

روش سوم: باز كردن لوله فاضلاب توالت با فنر

مهم نیست گرفتگی چاه توالت ایرانی باشه یا قصد باز کردن توالت فرنگی رو داشته باشید، با آموزشی که در ادامه دادیم به راحتی میتونید لوله توالت رو فنر بزنید و گرفتگی رو باز کنید.

1. فنری را تهیه کنید که برای توالت مناسب باشد

فنر مناسب توالت انتخاب کنید برای باز كردن لوله فاضلاب توالت با فنر

تو بازار ایران فنرها خیلی با هم فرق ندارند و فقط از نظر قطر و اندازه با هم تفاوت دارند. برای توالت ایرانی میتونید از فنر قطور و بلند استفاده کنید و برای توالت فرنگی حتما فنر نازک و کوتاه تهیه نمایید.

2. فنر را وارد لوله توالت کنید

فنر را وارد توالت کنید برای باز كردن لوله فاضلاب توالت با فنر

سر فنر رو وارد لوله توالت بکنید. به خاطر اینکه توالت شترگلو داره شاید رد شدن از این قسمت کمی دشوار باشه، اما با کمی عقب جلو کردن و چرخوندن فنر میتونید اون رو عبور بدید و به محل گرفتگی برسونید.

برای توالت فرنگی هم فنر کوتاهی رو وارد سوراخ کاسه بکنید و خیلی با احتیاط به جلو هل بدید. عبور از خمیدگی های فرنگی بسیار دشوارتر هستش. پس این کار رو آرومی و با احتیاط انجام بدید.

3. شروع به چرخاندن فنر نمایید

فنر را بچرخانید برای باز كردن لوله فاضلاب توالت با فنر

دسته فنر رو بگیرید و شروع به چرخوندن اون کنید. اینکار باعث میشه گرفتگی شل شه و از جاش حرکت کنه. به همراه اینکار میتونید فنر رو به عقب و جلو هم حرکت بدید تا گرفتگی باز شه.

4. فنر را بیرون بکشید و از تلمبه برای حرکت دادن عامل گرفتگی استفاده کنید

بعد از باز كردن لوله فاضلاب توالت با فنر، تلمبه بزنید

فنر رو بیرون بیارید و هر چیزی بهش چسبیده رو پاک کنید. شیر آب رو باز کنید تا کاسه توالت پر از آب بشه. تلمبه چاه بازکن رو دقیقا روی خروجی فاضلاب قرار بدید و مطمئن بشید قسمت لاستیکی به خوبی مهر و موم شده. شروع کنید تلمبه رو به بالا و پایین فشار بدید. این کار رو تا جایی ادامه بدید که آب شروع به تخلیه کنه. خیلی از گرفتگی ها رو میشه با تلمبه از بین برد، اگه تا به حال ازش استفاده نکردید ارزش یه بار امتحان کردن رو داره.

روش چهارم: باز كردن لوله کفشور با فنر

یکی از رایج ترین گرفتگی ها، تو قسمت کفشورهای فاضلاب رخ میده، مثل گرفتگی کفشور آشپزخانه، کفشور حمام، سرویس بهداشتی و غیره. روش باز كردن لوله فاضلاب با فنر در این قسمت ها کار سختی نیست و با آموزشی که در ادامه توضیح دادیم میتونید خودتون مشکل رو برطرف نمایید.

1. فنر مناسب تهیه کنید

فنر مناسب تهیه کنید برای باز كردن لوله کفشور با فنر

به خاطر اینکه لوله های کفشور اندازه کوچکی دارن بهتره فنری که تهیه میکنید حتما کوچک و نازک باشه تا در لوله گیر نکنه. فنرهای برقی برای رفع گرفتگی کفشورها خیلی مناسبه اما برای کسایی که چند وقت یکبار میخوان ازش استفاده کنن صرفه اقتصادی نداره. به همین خاطر نوع دستی برای شما بهتره.

2. درب کفشور را باز کنید

کفشور را باز کنید برای باز كردن لوله کفشور با فنر

درب کفشور رو باز کنید. اگه کفشور شما پیچ داره با پیچ گوشتی مناسب بازش کنید و درب رو بردارید تا آماده فنر زنی بشه.

3. شروع به وارد کردن فنر به داخل لوله کنید

برای باز كردن لوله کفشور با فنر، فنر را وارد لوله کنید

فنر رو وارد لوله کنید و تا جایی ادامه بدید که به گرفتگی برخورد کنه. برای اینکه فنر راحت تر از لوله عبور کنه شاید لازم باشه کمی فنر رو بچرخونید. زمانی که فنر دیگه به جلو حرکت نکرد باید مطمئن باشید به محل گرفتگی رسیدید.

4. با چرخاندن فنر گرفتگی را باز کنید

فنر را برای باز كردن لوله کفشور با فنر بچرخانید

با چرخوندن فنر سعی کنید گرفتگی رو از جاش حرکت بدید و اگه مو یا چیزی تو لوله گیر کرده باشه به سر فنر میچسبه. این کار رو چند دقیقه ادامه بدید و بعد فنر رو به جلو هل بدید تا ببینید گرفتگی از جاش حرکت میکنه یا نه.

5. فنر ار بیرون بکشید

فنر را بعد از باز كردن لوله کفشور با فنر بیرون بکشید

خیلی آروم فنر رو بیرون بکشید. معمولا گرفتگی به سر فنر میچسبه و میتونید اون رو بیرون بیارید. برای اینکه گرفتگی به طور کامل باز بشه میتونید چند بار دیگه به باز كردن لوله فاضلاب با فنر ادامه بدید.

روش پنجم: باز کردن لوله فاضلاب با فنر کاملا تضمینی

گاهی اوقات پیش میاد که با وجود طی کردن تمام مراحل بالا و حتی استفاده از بهترین فنرهای چاه بازکنی باز هم موفق نمیشیم خودمون گرفتگی لوله رو باز کنیم. تو این شرایط باید کار رو به متخصص با تجربه بسپارید تا لوله رو با دستگاه حرفه ای باز کنه. معمولا لوله بازکن ها روزانه چندین مورد گرفتگی لوله باز میکنن و همین موضوع سبب شده تا تجربه فوق العاده تو انجام کار اونم بصورت تضمینی داشته باشند.

شرکت حالا سرویس از متخصصینی تشکیل شده که سال ها تجربه در زمینه لوله بازکنی با فنر دارند. اگه خودتون با تلاش زیاد موفق به رفع مشکل نشدید، میتونید همین حالا با پشتیبانی شرکت تماس بگیرید و درخواست اعزام سرویسکار بدید. ما بهترین نیروهای فنی رو برای انجام باز کردن لوله فاضلاب با فنر در تهران اعزام میکنیم.

برای اعزام سرویسکار در تهران همین حالا تماس بگیرید

سوالات متداول

یه فنر تهیه کنید. سر فنر رو وارد لوله بکنید و با فشار به جلو هل بدید تا زمانی که احساس مقاومت شدید کردید این کار رو ادامه بدید. وقتی فنر به محل گرفتگی رسید، شروع به چرخوندن فنر بکنید. فشار روی فنر رو هم به همون صورت نگه دارید. این کار باعث میشه گرفتگی شل بشه و از جاش حرکت کنه. وقتی فنر جلوتر رفت، اون رو بیرون بکشید.
بهترین فنر، نوع برقی اون هست. اگه توان خرید فنر رو دارید حتما نوع برقی رو تهیه کنید. قدرت بیشتر، زمان کمتر، مصرف انرژی کمتر و کارایی بالاتر از مزیت های این فنر است.
در این صورت باید کار رو به لوله بازکن حرفه ای و با تجربه بسپارید.
بله هر ساعت از شبانه روزی تماس بگیرید همون لحظه سرویسکار اعزام میشه، ما بدون تعطیلی در تمام ایام سال در خدمت شما هستیم.
5/5 - (2 امتیاز)

یک پاسخ

  1. من هیچوقت خودم اینکارو نمیکنم. به نظر من خیلی زحمت داره و خطرناک هم هست. چون یبار فنر دستی کم مونده بود تو لوله آشپزخانه مون گیر کنه. خدا رحم کرد. یادش میوفتم بازم میترسم چون اگه درنمیومد باید خراب میکردیم. ترجیح می‌دم از شرکت‌های تخصصی لوله بازکنی استفاده کنم. حداقل اطمینان دارم که کارشون درست و حسابیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *